Boże narodzenie

Do Świąt Bożego Narodzenia zostało:
Czym jest kredyt na oświadczenie?

Kredyt na oświadczenie czy pożyczka na dowód - terminów tych często używa się wymiennie, to dla wielu osób często jedyna możliwość pożyczenia pieniędzy od banku. Czym jest kredyt na oświadczenie i dla kogo jest przeznaczony?

W dzisiejszych czasach, oprócz standardowego zatrudnienia na umowę o pracę, coraz popularniejsze staje się wykonywanie tzw. "wolnego zawodu" czy rozwijanie własnej działalności gospodarczej. Często więc spotykamy się z sytuacją, że dana osoba posiada dochody, ma zdolność kredytową i byłaby w stanie spłacać zaciągniętą pożyczkę, jednakże nie może udokumentować swoich źródeł dochodów w postaci zaświadczenia o zarobkach. Dla takich osób rozwiązaniem może być właśnie kredyt na oświadczenie.

Podczas, gdy przy zaciąganiu tradycyjnego kredytu przyszły kredytobiorca musi przedstawić zaświadczenie od pracodawcy o rodzaju i okresie zatrudnienia oraz wysokości zarobków, tak w przypadku kredytu na oświadczenie wystarczy jedynie wypełniony dokument, w którym po prostu oświadcza się o swoich dochodach, czyli my sami podajemy w piśmie, ile wynoszą nasze comiesięczne zarobki.

Polbank EFG - Kredyt gotówkowy "Kredyt Bezpieczny Optymalny"

Kredyt na oświadczenie będzie też dobrym rozwiązaniem, gdy gotówki potrzebujemy natychmiast, a wystawienie zaświadczenia o zarobkach wiązałoby się z odsunięciem momentu wypłaty w czasie. Nie oznacza to jednak, że wpisane przez nas informacje o naszych zarobkach nie zostaną zweryfikowane. Zazwyczaj bank kontaktuje się z pracodawcą bądź - w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą - z urzędem gminy, aby potwierdzić te dane.

Bank może również poprosić o dodatkowe dokumenty np. ksero umowy o pracę, o dzieło czy też zlecenia, rozliczenia PIT za ubiegły rok lub wyciągu z rachunku. Nie warto więc zawyżać dochodów. Często od osoby, która chce zaciągnąć kredyt na oświadczenie w danym banku wymaga się, aby założyła w nim również konto, na które będą przelewane jej comiesięczne dochody.