Boże narodzenie

Do Świąt Bożego Narodzenia zostało:
Gotówka na święta - prezent dla Polaka

Z czym przede wszystkim kojarzą nam się Święta Bożego Narodzenia? Z prezentami! Jakie prezenty dajemy i jakie chcielibyśmy dostać?

Z niedawno opublikowanego przez firmę Deloitte raportu wynika, że po raz pierwszy od kilku lat wydamy więcej na jedzenie niż na prezenty. W obliczu prognozowanych przez analityków podwyżek cen żywności jest to zresztą założenie zdroworozsądkowe.

Również kwestię prezentów pod choinkę Polacy zamierzają bardziej przemyśleć. Nastawiamy się na tańsze i bardziej praktyczne prezenty, ale również planujemy obdarować nimi mniejszą liczbę osób. Aby wybrać najkorzystniej skorzystamy w tym celu z porównywarek cen w internecie, a kupować planujemy na wyprzedażach.

fot. www.sxc.hu

Jakie prezenty chcielibyśmy dostać na Gwiazdkę?

Od kilku lat jako najbardziej pożądany prezent wskazujemy książki. W tym roku głosowało na nie 41% Polaków, ale jedynie procent mniej głosujących chciałoby pod choinką znaleźć pieniądze. Gotówka na święta dotychczas uchodziła za prezent mało osobisty i wręcz przez niektórych jest uważany za prezent, który nie zajął obdarowanemu zbyt wiele czasu.

Provident - pożyczka gotówkowa. Kosz świąteczny do wygrania!

Wśród wymarzonych prezentów wciąż na topie są kosmetyki i perfumy, ale w porównaniu do ubiegłego roku mniej Polaków chce pod choinką znaleźć biżuterię. Wzrosło natomiast zapotrzebowanie na elektronikę: laptopy, komputery, smartfony i elektroniczne gadżety. Upragnione prezenty nastolatków to z kolei: gry wideo, książki, płyty CD oraz czekoladki.

A jakie prezenty kupujemy?

Tu w dużej mierze nasze pragnienia pokrywają się z rodzajem kupowanych podarunków, przynajmniej w zakresie książek, kosmetyków i perfum. Dzieciom kupujemy książki, gry i puzzle - tu przywiązujemy dużą wagę do edukacyjnego charakteru zabawek.

Jak się okazuje przywiązujemy bardzo dużą wagę wyboru świątecznych prezentów i pragniemy uniknąć podarunków nietrafionych oraz zdublowanych.

źródło: deloitte.com