Boże narodzenie

Do Świąt Bożego Narodzenia zostało:
Oszczędności, karta i kredyt świąteczny

Jak wynika z badania Deloitte na urządzenie świąt, przygotowanie jedzenia i prezenty przeciętna polska rodzina planuje wydać o 12% więcej niż w roku ubiegłym.

Jednocześnie 34% uważa, że ich sytuacja finansowa jest gorsza niż w roku poprzednim i nie widzi możliwości jej poprawy w roku przyszłym. Prognozy niestety dość pesymistyczne, tym bardziej, że jak alarmują analitycy na święta możemy spodziewać się podwyżek cen żywności. Być może licząc się z nimi konsumenci przyznali, że to najpierw na artykuły spożywcze przeznaczyć swój świąteczny budżet, w drugiej zaś kolejności na prezenty dla bliskich. Podobnie jak w zeszłym roku Polacy zapytani o sposób, w jaki sfinansują zakupy świąteczne - zdecydowana większość odpowiada, że z własnych oszczędności. Następne podawane źródła finansowania to: karta kredytowa, kredyt świąteczny, pożyczka od znajomych.

Karta kredytowa "mBank Visa Classic"

Zamierzamy szukać oszczędności, jednakże wielu z nas przyznaje, że uwielbia magię tych świąt, że nie chce "zaciskać pasa". Lubimy obchodzić te święta hucznie, lubimy ich odmienność od pozostałych i magię. Jak podkreślają psycholodzy, jest to też taki okres przesilenia i zmęczenia, kiedy to potrzebujemy tego szczególnego oczekiwania na Boże Narodzenie i jego rytuały. Stąd też skłonni jesteśmy do zapożyczenia się, aby móc sfinansować święta. Jeśli nie możemy pożyczyć od rodziny czy znajomych, pomocne mogą okazać się produkty finansowe, które oferują nam banki.

Polbank EFG - "Kredyt Bezpieczny Optymalny"

Unikajmy jednak szybkich pożyczek od instytucji nie podlegających nadzorowi państwa. Instytucje te owszem zaoferują kredyt świąteczny każdemu bez względu na jego zdolność do spłaty i dotychczasową historię kredytową, jednakże zrekompensują sobie ewentualne ryzyko wysokim oprocentowaniem. Jeśli zdecydujemy się na kredyt świąteczny, to należy pamiętać, aby wziąć go świadomie, bo spłacać przyjdzie go nam i po Bożym Narodzeniu.