Boże narodzenie

Do Świąt Bożego Narodzenia zostało:
GwiazdorświętyMikołajDziadekMrózczySantaClaus

U jednych grubszy jegomość w czerwonym płaszczu z długą siwą brodą, u innych wysoki i silny pan odziany w srebrny kożuch i wielką futrzaną czapę. Skąd te postacie wzięły się w naszej kulturze i co najważniejsze: Który z nich rozdaje prezenty?

Dawno temu w Laponii... Hmm, a może to jednak było na biegunie północnym? Prezenty zostawia w skarpecie czy pod choinką? Pomaga mu żona - Pani Mikołajowa, elfy czy śnieżynki?

fot. www.sxc.hu

Wersji i odmian mitu o Mikołaju vel Gwiazdorze vel Dziadku Mrozie tyle, ile krajów, tradycji i wierzeń. A jednak Święty Mikołaj żył naprawdę, a uściślając żył w IV wieku. Był nim biskup Miry, starożytnego miasta na terenie dzisiejszej Turcji.

Mikołaj otrzymał po rodzicach spory majątek i chętnie anonimowo obdarowywał nim ubogich. Właśnie za swoje zasługi został wybrany na biskupa.

Początkowo Święty Mikołaj miał pomocnika - ciemnoskórego sługę, który nosił mu worek z prezentami i pęk rózg. Ciemnoskóry jednak nie pasował do zimowego krajobrazu, a więc gdy w roku 1822 Clemens Clarke Moore w swoim poemacie przedstawił świętego na saniach zaprzężonych w renifery, szybko ten wizerunek się przyjął.

Szybkie pożyczki gotówkowe na konto - OK Money

6 grudnia, w rocznicę śmierci świętego, obchodzimy Mikołajki, które są niejako przedsmakiem Świąt Bożego Narodzenia. Rano w tym dniu grzeczne przez cały mijający rok dzieci znajdują upominki.

fot. www.sxc.hu

Gdzie? Też różnie. W krajach, gdzie w domach często spotykamy kominki zawieszano na nich skarpety na prezenty bądź stawiano przy kominkach buciki na nie. W innych domach Święty Mikołaj upominki kładzie pod poduszką.

A do kogo przychodzi Dziadek Mróz?

Dziadek pierwotnie był symbolem wywodzącym się z folkloru wschodniosłowiańskiego, jednakże spopularyzował go Związek Radziecki.

Żoną Dziadka Mroza jest Starucha Zima, a wnuczką Śnieżynka. Dziadek Mróz podróżuje po ziemi, a nie jak Mikołaj po niebie. Zaś jego sanie ciągną konie.

A Gwiazdor?

Gwiazdor przychodzi do dzieci z Wielkopolski, Kujaw i Kaszub. Ubrany w baranicę i futrzaną czapkę z ubrudzoną sadzą twarzą odpytuje dzieci ze znajomości pacierza. Może niedługo doczekamy się nowej modyfikacji Świętego Mikołaja vel Dziadka Mroza vel Gwiazdora?

W końcu XXI wiek zobowiązuje.