Boże narodzenie

Do Świąt Bożego Narodzenia zostało:
Prezent na Mikołajki od RPP

Rada Polityki Pieniężnej zrobiła nam prezent na te Mikołajki. Obniżyła stopy procentowe, dzięki czemu kredyty gotówkowe będą tańsze.

Stopy procentowe spadają już od jakiegoś czasu. Analitycy przewidują nawet, ze będą spadać dalej. Jednakże rzadko zdarza się to w grudniu. W zasadzie w ciągu ostatnich 10 lat Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy tylko raz.

Dla nas oznacza to przede wszystkim tańszy kredyt na święta. Bowiem na oprocentowanie kredytu gotówkowego składa się marża, którą wylicza sobie bank jako jego bezpośredni zarobek oraz właśnie stopy procentowe, ustalane przez Radę Polityki Pieniężnej. Jeśli zatem zmienią się stopy procentowe, zmieni się również oprocentowanie Twojego kredytu. Obniżenie stóp spowoduje zatem, że kredyt będzie tańszy.

Przy podpisaniu umowy z bankiem otrzymasz harmonogram spłaty kredytu, zawierający raty, które będziesz spłacał w całym okresie kredytowania, ustalone zgodnie z obowiązującymi stopami procentowymi. Drugi czynnik wpływający na oprocentowanie kredytu, a więc jego koszt, jest marża. Ustala ją bank, zatem możesz ją negocjować. Marża jest niezmienna podczas całego okresu spłaty kredytu, a więc pozostanie taka, jaką ją zaakceptujesz w umowie kredytowej. W umowie o kredyt na święta ważna jest również prowizja za udzielenie kredytu. Zwróć uwagę na jej wysokość. Często jednak banki w ofertach promocyjnych rezygnują z niej zupełnie.

Bezpieczna Pożyczka w ING Bank Śląski

Po ostatniej decyzji Rady Polityki Pieniężnej o 1-2 punkty spadnie również maksymalne oprocentowanie kart kredytowych, co również jest dla konsumentów miłą wiadomością, zwłaszcza tuż przed świątecznymi wydatkami. Wielu z nas bowiem planuje sfinansować je właśnie z karty kredytowej, którą spłaci poi świętach. Jeśli spłacimy ją w terminie bezodsetkowym, nie płacimy żadnych dodatkowych kosztów.

Zatem i kredyt na święta i karta kredytowa mogą być dobrym sposobem na poradzenie sobie w przedświątecznej gorączce.