Boże narodzenie

Do Świąt Bożego Narodzenia zostało:
Prezent na święta

Dawniej święta kojarzone były z okresem, w którym członkowie rodziny zbierali się w jednym domu, jedli wspólny posiłek, spędzali miło czas. Dziś jednak większość z nas okres świąteczny traktuje jako czas szału zakupowego, męczarni związanych z przygotowaniem potraw i ogólnego chaosu.

Przeciętna polska rodzina wydaje na święta około 1500 zł. No bo jak tu odmówić sobie jakichś smakołyków, a dziecku radości, jaką daje prezent na święta? Najwięcej osób deklarowało, że prezent na święta, który zakupiło pochodził z drogerii. Perfumy i wszelkiego rodzaju kosmetyki, to najlepsza forma dla każdego, w końcu każdy ich używa. Nieco mniej osób postanowiło obdarować bliskich książką. Sami kupujemy książki raczej rzadko, raz, że cena wysoka, a dwa, że i czytać nie zawsze jest komu.

Pozostałe pozycje z listy prezentów świątecznych to słodycze i odzież. W sumie wydatki świąteczne Polaków w tym roku wyniosły aż 23 miliardy zł. Jest to o 5% więcej w porównaniu z rokiem ubiegłym. Co ciekawe, w Polsce panuje moda na huczne obchodzenie świąt.

Bogatsze kraje Europy zachodniej na święta przeznaczają znaczenie mniej. Przeciętny Europejczyk wydaje średnio o 4% mniej niż Polak. Prezent na święta coraz więcej osób chce zakupić przez Internet. Raz, że nie ma przy tym tłoku, dwa, że wybór nieograniczony, a trzy, że wszystko w jednym miejscu.

W dodatku coraz więcej osób deklaruje, że na chodzenie po sklepach nie ma zwyczajnie czasu, a w dodatku koszty związane z zakupami w centrach handlowych są wyższe niż zakupy na portalach aukcyjnych i sklepach internetowych. W takie rozwiązania, aż nie chce się wierzyć, kiedy widzi się tłumy stojące w kasach sieciowych sklepów i zatłoczone parkingi. Kupowanie prezentów na ostatnią chwilę może skończyć się staniem nawet po kilkadziesiąt minut w kolejce do kasy.

Oby w przyszłym roku nikogo to nie spotkało.